Smartech IT | SOC

Kilka słów o cyberbezpieczeństwie?

Zagadnienie cyberbezpieczeństwa nabiera na znaczeniu. Postępująca digitalizacja sprawia, że coraz powszechniej korzystamy z urządzeń z dostępem do sieci. Jak uchronić się przed cyberatakami? Poniżej garść dobrych praktyk, która pozwoli Ci na bezpieczne surfowanie po sieci!

Jak zadbać o kwestię cyberbezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo powinno być obecnie traktowane priorytetowo, zarówno w kontekście przedsiębiorstw jak i użytkowników prywatnych. Coraz więcej słyszy się bowiem o przykrych skutkach związanych z niedopatrzeniami w tej materii.

Jak się przed tym uchronić? Punktem wyjściowym powinno być zatroszczenie się o backup danych. Zarówno wielu przedsiębiorców jak i użytkowników prywatnych podchodzi mocno optymistycznie do swoich danych, nie przykładając większej uwagi sporządzania kopii zapasowej. A szkoda – jednym z filarów zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa w sieci jest właśnie gotowość do niemalże natychmiastowej kontynuacji pracy w przypadku utraty danych.

Nie ryzykuj – cyberbezpieczeństwo powinno stanowić jeden z filarów Twoich działań, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Co mówi ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?

Wspomniana ustawa wskazuje na organizacje krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, a także definiuje szczegółowe obowiązki wszelkich podmiotów, które wchodzą w jego skład. Warto również wspomnieć o tym, że jest to pierwszy taki akt prawny na rodzimym gruncie. Reguluje on również sposób, w jaki wymienione wyżej podmioty będą pełnić funkcję kontrolną. Przedstawia także strategię dotyczącą odpowiednich działań z zakresu bezpieczeństwa w sieci na terenie naszego kraju. Jak widać ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to obszerne kompendium wiedzy wskazujące najlepsze kierunki działania, które pozwolą skutecznie ochronić się przed atakami hakerów.

Nie bagatelizuj cyberataków!

Metody stosowane przez cyberprzestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane. Bazują na socjotechnikach i innych mechanizmach, które mogą spodować zainfekowanie urządzenia. Dalsze scenariusze mogą być już rozmaite – począwszy od kradzieży danych, które mogą skutkować wyczyszczeniem konta lub zawartości dysku twardego. Z uwagi na to, że takie ataki będą stawały się coraz powszechniejsze – warto zawczasu podjąć odpowiednie działania, które zredukują przykre skutki takiego działania. Postępująca digitalizacja ma swoje jasne i ciemne strony. W ramach tej mroczniejszej – nie sposób nie wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa w sieci i opracowania środków zaradczych.

Zobacz też:

Podsumowanie Konferencji Bezpieczeństwa IT w Administracji

W terminie od 27 do 28 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 7. Forum Bezpieczeństwa IT w Administracj..

czytaj dalej

Jak Odbudować Kontrolę nad Moim Życiem po Hakerskim Ataku

W epoce cyfrowej, w której żyjemy, nasza egzystencja coraz bardziej splata się z technologią.

czytaj dalej

Hakerzy atakują Twittera

Hakerzy atakują Twittera Sto tysięcy dolarów stracili w lipcu użytkownicy Twittera, którzy dali się nabrać na tweety zachęcające do wpłacania …

czytaj dalej

Robisz selfie? Schowaj ręce!

Robisz selfie? Schowaj ręce! Takiego ataku hakerskiego jeszcze nie znaliśmy – nie jest nam już obcy phishing czy ransomware, ale …

czytaj dalej