Smartech IT | SOC

Robisz selfie? Schowaj ręce!

Takiego ataku hakerskiego jeszcze nie znaliśmy – nie jest nam już obcy phishing czy ransomware, ale jak donoszą specjaliści – hakerzy potrafią już dzisiaj odwzorować nasze odciski palca ze zdjęcia! Także jeśli posiadasz selfie z palcami ułożonymi w popularną literę V, najlepiej zrobisz usuwając je z sieci.

(Nie)bezpieczna biometryka

Biometryka, czyli rozpoznawanie naszych odcisków płaca czy rysów twarzy to już dzisiaj nie nowość. Wielu z nas korzysta z urządzeń, które odblokowuje właśnie w ten sposób. Te rozwiązania nie wyeliminowały tradycyjnych kodów pin, ale stanowią nasz naprawdę unikalny podpis, ponieważ są uwarunkowane genetycznie i inne dla każdego z nas. Tymczasem okazuje się, że pojawiły się już rozwiązania, które mogą skopiować naszą genetyczną unikalność.

Dzięki coraz lepszym kamerom w naszych smartfonach, jak twierdzą eksperci, dzisiaj już ze zdjęcia zrobionego z odległości 1,5 m można zrobić kopie naszego odcisku palca. Bezpieczny dystans to ok 3 metrów, ale zanim opublikujemy zdjęcie zawsze warto przyjrzeć się mu w maksymalnym powiększeniu. 

Mission Impossible?

Jeśli znacie cykl Mission Impossible to na pewno kojarzycie flagową metodę szpiegowską Ethana Hunta i jego zespołu czyli zakładanie specjalnych masek, modulatorów głosu i innych gadżetów, które czyniły agentów wiernymi kopiami innych osób. Dzięki temu mogli oni wejść niejako „do wewnątrz” świata przestępczego i zdobyć informacje, których nie udałoby się uzyskać innymi metodami. O ile cykl filmów jest fikcyjny to jednak w pewnym sensie jego twórcy przewidzieli przyszłość – kilka lat temu jeden z członków Chaos Computer Club (niemieckojęzyczne stowarzyszenie zrzeszające ok 4 tys. hakerów) skopiował odcisk palca minister Ursuli von der Leyen.

Na szczęście hakerzy nie wykorzystali odcisku palca pani minister w żadnym przestępczym celu. Ale możliwości odczytu odcisku palca ze zdjęcia wykorzystali brytyjscy policjanci, którzy zatrzymali dilera narkotyków, którego udało się zidentyfikować m.in. na podstawie odcisków palców ze zdjęcia wysłanego popularnym ikomunikatorem. Na szczęście na razie za pomocą odcisków plac możemy odblokować „tylko” komputer czy smartfon, ale biometryka bez wątpienia podnosi poprzeczkę ekspertom od cyfrowego bezpieczeństwa.

Zobacz też:

Podsumowanie Konferencji Bezpieczeństwa IT w Administracji

W terminie od 27 do 28 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 7. Forum Bezpieczeństwa IT w Administracj..

czytaj dalej

Jak Odbudować Kontrolę nad Moim Życiem po Hakerskim Ataku

W epoce cyfrowej, w której żyjemy, nasza egzystencja coraz bardziej splata się z technologią.

czytaj dalej

Hakerzy atakują Twittera

Hakerzy atakują Twittera Sto tysięcy dolarów stracili w lipcu użytkownicy Twittera, którzy dali się nabrać na tweety zachęcające do wpłacania …

czytaj dalej

Czy hakerzy mogą zablokować film?

Czy hakerzy mogą zablokować film? Nie tylko mogą, ale już to zrobili. Czy słyszeliście o filmie Wywiad ze Słońcem Narodu? …

czytaj dalej